قیمت برشکاری لیزر

انواع برش ها، چگونگی انجام برش ها و محاسبه قیمت برشکاری لیزر:

امروزه برای حساب کردن قیمت برشکاری لیزر، عوامل متعددی را زیر نظر دارند و این عوامل شامل نوع برش، جنس موادی که روی آن کار انجام می شود و از دیگر پارامتر های قیمت برشکاری لیزر  درجه سختی کار می باشد.

می دانیم که برش ها شامل برشکاری لیزری به روش شکست کنترلی، برش تبخیری و همینطور برش هایی نیز هستند که از روش ذوب با دمش گاز اکسیژن و یا روش ذوب بدون دمش انجام می‌ شوند. یکی از مهم ترین نکات درباره برشکاری این است که برش های نام برده ای وجود دارند که اصلی ترین علت نامگذاریشان جنس مواد مورد استفاده آن ها می باشد.

به طور معمول برش لیزر فلزات از پرکاربرد ترین و فراوان ترین نوع برش ها است و همچنین قیمت برشکاری لیزر فلزات نسبت به برش ها با جنس های دیگر کمی متفاوت تر و گران تر به نظر می آید. از دیگر مواردی که در مورد قیمت برشکاری لیزر جای بحث و گفت و گو دارد نوع دستگاه مورد استفاده می باشد. زیرا که دستگاه های لیزری متفاوتی در بازار وجود دارند، که شامل دستگاه لیزری است که برای حکاکی کردن و برش بر روی سطوح غیر فلزی انجام می شود.

دومین مورد، دستگاه های هیبریدی که از جدیدترین دستگاه لیزر می باشد و سومین مورد دستگاه های مارکینگ فایبر که برای برش هم فلز ها و هم نافلز های مارکینگ مورد استفاده قرار می گیرد. برش ها هم به روش سنتی و دستی و مکانیکی و هم امروزه به روش لیزری انجام می‌ شوند.

برش لیزری و مزایای آن:

برش لیزر فلزات به صورتی است که می ‌توان مزایای آن را به چند دسته تقسیم کرد. به گونه ای که در برشکاری لیزر می توان به سرعت بسیار بالا، مکانیزه و خودکار عمل کردن، کیفیت و مرتب بودن برش ها و همچنین هماهنگ بودن صفحه ها، دقت زیاد و بالا، صرفه جویی در زمان و صرفه جویی در مصرف برق، تولید ضایعه های بسیار کمتر نسبت به روش های موجود دیگر و حتی در مواردی حکاکی لیزر بر روی سطوح اشاره کرد. یکی از نکات مهم در برشکاری به صرفه بودن از همه جوانب و نظر است. یعنی اینکه اگر موادی که روی آن کار انجام می دهید کمتر مورد لمس قرار بگیرد، هم دستگاه و هم کار مورد نظر کمتر اصطکاک می بیند. در نتیجه دستگاه کمتر خراب شده که این مورد در قیمت برشکاری لیزر تاثیر بسزایی دارد. یا به تعریف دیگر اشعه های موجود در دستگاه موجب می‌ شود تا اصطکاکی که دستگاه دارد کاهش پیدا کند. پس در این صورت هزینه های خرابی و گاهی تعمیر کردن آن ها و آسیب های وارده به مواد مورد نظر کاهش یافته و در هزینه ها به طور چشمگیری صرفه جویی می شود. پس در نتیجه قیمت برشکاری لیزر مقرون به صرفه تر محاسبه می شود. از دستگاه های لیزری می توان به دستگاه CNC اشاره کرد. از فواید برش لیزر CNC روش لیزری ای را می توان نام برد که در این روش قطعه های بریده شده یکسان و کاملا کپی و مانند همدیگر هستند.

خدمات برش لیزر و هزینه ها:

قبل از هر چیز باید دانست که برش های لیزری چگونه فرآیندی هستند. این برش ها در واقع به شکل حرارتی هستند، یعنی برش ها و جداسازی توسط پرتوهای تابش و بازتابش بین دو آینه به کار رفته شده در دستگاه ها انجام می پذیرند. که در همه برش ها مثل برش لیزر فولاد این عمل انجام می شود. معمولاً قیمت برشکاری لیزر در همه موارد با یکدیگر یکسان نیست و با توجه به عوامل گوناگون متفاوت است. توصیه می شود قبل از انجام دادن کار حتماً قیمت برشکاری لیزر را از کسانی که خدمات برش لیزر برای شما انجام می دهند جویا شوید و سپس با توجه به بودجه مد نظر و تعیین شده کارتان را شروع کنید. عوامل گوناگون در قیمت برشکاری لیزر به شرح زیر است: جنس مواد، که می تواند از شیشه، سنگ، چوب، فلز، پارچه، کاغذ و دیگر موارد باشد. امروزه در بازار هم دستگاه های لیزری متنوع و هم دستگاه های مکانیکی دستی و قدیمی موجود است، به همین علت نوع دستگاه مورد استفاده در قیمت برشکاری لیزر موثر است. گاهی به جای برش از دستگاه های لیزری برای انجام دادن حکاکی لیزر انجام می شود.

بررسی کوتاه کلیه خدمات و هزینه های احتمالی قیمت برشکاری لیزر:

همان گونه که در بالا به آن اشاره شد، دانستیم که دستگاه های متنوع و متفاوتی در بازار امروز وجود دارد، که تفاوت این دستگاه ها را می توان در دقت و سرعت آنها پیدا کرد. در گذشته برش صفحه های فلزی یا غیر فلزی به شکل دستی و توسط انسان انجام می‌شد. که این کار هم ضایعه زیاد، هم آلودگی صوتی بالا و هم مدت زمان بسیار بالایی صرف می‌شد تا برش مورد نظر انجام شود. همچنین مصرف برق برای کار کردن دستگاه هایی که با دخالت انسان انجام می‌شد نیز بیشتر بود. و در نتیجه قیمت برشکاری لیزر آن هم بالاتر حساب می‌شد. اما امروزه از برش های لیزری تقریباً در تمامی صنایع اعم از صنایع چرم و مصنوعات، صنایع برش لیزر فولاد، صنایع شیشه سازی که ظرافت و دقت بالایی برای بریدن شیشه های مختلف در سایز و ضخامت های متفاوت مورد نیاز استفاده می شود. باید دانست که انجام برش های گفته شده بدون دخالت انسان صورت می گیرد و به شکل کامپیوتری و کاملاً هوشمندانه انجام می‌شود. که قیمت برشکاری لیزر امروزه با دستگاه های جدید بسیار کمتر از گذشته می باشد اینها خدمات برش لیزر است که امروزه به مردم سرتاسر جهان عرضه می گردد

نتیجه گیری:

برای برآورد هزینه برش ها و قیمت برشکاری لیزر نوع دستگاهی که با آن برش انجام میشود، گستردگی کار، جنس موادی که روی آن کار انجام می‌شود مهم و ضروری است.

نکات مهم در برشکاری، هنگام انجام برش های لیزری موردنظر حتماً باید رعایت شود. باید دانست که از دستگاه های لیزری فقط برای برش صفحه های فلزی یا غیر فلزی استفاده نمی شود و می توان از دستگاه های لیزری مثل دستگاه لیزر CNC در حکاکی نیز استفاده کرد. که به آن حکاکی لیزر می گویند. و این یکی از فواید برش لیزرCNC موجود در بازار می باشد.