برشکاری لیزر

برشکاری لیزر چگونه است و مزایای آن چیست؟؟

مقدمه:

در ادامه این مقاله می خوانیم که روش برشکاری لیزر چگونه است و دارای چه مزایایی می باشد. همچنین می خواهیم روش برش لیزر فلزات و روش برش لیزر فولاد را بیان کنیم و با تمام ویژگی های آن ها و دستگاه های انجام این کار آشنا شویم. علاوه بر توضیح برشکاری لیزر،  خدمات برش لیزر را هم ارائه می دهیم.

برشکاری لیزر چگونه انجام می شود؟؟

همانطور که می دانیم برای برش اجسام فلزی با اشعه، از برشکاری لیزر استفاده می کنند. همچنین برای انجام این کار از تجهیزات و وسایل خوب استفاده می کنند و برای تمیز کردن این اجسام و برش آن ها به شکل های مختلف از برشکاری لیزر بهره می برند.

این برشکاری یکی از روش های مناسب و بسیار خوب می باشد چرا که با به کار گیری آن می توان انواع مختلف فلزات و متریال ها را با هر اندازه و ضخامتی که هستند، طراحی و برش داد. همچنین می توان گفت آمار ها نشان داده است که یکی از فرایند های تولیدی خوب و عالی، این نوع برشکاری بوده که رشد و پیشرفت بسیاری هم داشته است.

از آنجایی که روش برشکاری لیزر انواع مختلفی دارد، کاربرد ها و ویژگی های متنوعی را هم شامل می شود. از طرفی هم، یک دستگاه این برش را انجام می دهد. به خاطر همین در انتخاب نوع برشکاری برای سفارشات خود، مشکلات و سختی هایی برایمان به وجود می آید. به عبارت دیگر نمی توانیم به طور دقیق تشخیص دهیم که کدام یک از انواع برش کاری برای کار ما مناسب می باشد.

انجام برشکاری با لیزر به گونه ای است که یک پرتو نور دارای دمای بسیار زیاد و داغ به قسمتی از فلز یا اجسام متمرکز می شود و آن قسمت را ذوب می کند. همچنین می تواند با آن اشعه فلز را به طور دقیق برش دهد. امروزه به دلیل اینکه برای برشکاری لیزر از رایانه و کامپیوتر استفاده می شود، کیفیت کار بسیار بالا رفته چرا که با استفاده از آن ها لیزر را به خوبی کنترل می کنند و طرح های پیچیده را با نظم و ترتیب انجام می دهند و برش می زنند.

روش برشکاری لیزر با سرعت بسیار بالایی انجام نمی شود زیرا باید بر اثر گرما و تابیدن اشعه های لیزر به قسمتی از فلز، آن را ذوب کنند و برش دهند. اما ویژگی های مهمی هم این کار دارد. از جمله آن می توانیم به دقت و کنترل بسیار بالای آن اشاره کنیم. پس برای برش فلزاتی که به دقت زیاد نیاز دارند، بهتر است از برش با لیزر استفاده کنیم. دستگاه های برشکاری لیزر  انواع مختلفی دارند که تمام فلزات و حتی غیر فلزات را با اندازه و ضخامت هایی که دارند برش می دهند.

مزایا و خدمات برشکاری لیزر چیست؟؟

برش لیزر فلزات و برش لیزر فولاد دارای ویژگی و مزایای بسیاری می باشد. همچنین علاوه بر مزایا، خدمات برش لیزر هم بسیار خوب می باشد که مشتریان از آن بهره مند می شوند. خدماتی که برش لیزر ارایه می دهد، عبارت اند از: ارتباط بسیار خوب با مشتریان، ارائه پیش فاکتور و محاسبه هزینه برش بر اساس ضخامت و اندازه، اتمام کار در کوتاه ترین زمان ممکن و با قیمت پایین و مناسب، کیفیت بسیار بالا در انجام برش فلزات مثل برش لیزر فولاد.

بسیاری از افراد با بررسی مزایا و ویژگی های برشکاری لیزر از این روش ها استقبال می کنند. از مزایا و ویژگی های برشکاری با لیزر، برش لیزر فلزات مثل برش لیزر فولاد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. برشکاری با لیزر یک روش غیر تماسی می باشد؛ به همین دلیل است که در حین کار، احتمال آسیب دیدگی متریال ها بسیار کم می باشد.
  2. برای تعمیر برش لیزری، افراد هزینه بسیار پایینی پرداخت می کنند و عوض کردن هر کدام از قطعه و لوازم ها قیمت مناسب و منطقی دارد.
  3. نصب برشکاری با لیزر کاربرد های بسیاری دارد که برای انجام برش متریال ها مناسب و خوب می باشد.
  4. استفاده از روش برشکاری با کمک لیزر روشی بسیار خوب و مطمئن می باشد. همچنین یکی از روش های سریع، امن و بی خطر برای برش فلزات توسط اشعه لیزر می باشد.
  5. این روش از این جهت دارای اهمیت است و قابل اطمینان می باشد که می توانیم گرما، میزان اشعه و مدت زمان انجام آن را به شکل صحیح و کامل کنترل کنیم.

علاوه بر این، برش لیزری به غیر از مزایایی که در بالا به آن ها اشاره کردیم، دارای مزایای دیگری نیز می باشد و در صنعت های مختلفی از آن استفاده می کنند. از جمله صنعت هایی که در آن ها از روش برشکاری با لیزر استفاده می کنند، می توانیم به صنعت های حمل و نقل، صنایع نفت و گاز، صنایع پزشکی و بهداشتی، صنایع هوایی و… اشاره داشته باشیم.

همچنین کار با دستگاه برشکاری لیزر بسیار آسان می باشد. فقط کافی است افراد و طراحان قبل از انجام هر کاری طرح مورد نیاز را بسازند و بعد برای دستگاه های برش لیزری ارسال کنند.

نکات مهم در انجام برشکاری لیزر:

شاید کار با دستگاه های انجام این کار آسان باشد اما خطرات خود را هم دارد. به همین دلیل باید هنگام استفاده از آن دقت بسیار زیادی داشته باشیم. اگر ما نکات استفاده از آن را به درستی رعایت کنیم، نه خطری را برایمان به وجود می آورد نه در انجام کار باز می مانیم؛ بلکه کار را به بهترین روش ممکن انجام می دهیم.

هنگام انجام برشکاری توسط لیزر و استفاده از دستگاه ها حتما باید درب شیشه ای آن را چک کنیم تا بسته باشد. در مجموعه و محیط هایی که این کار ها را انجام می دهیم، باید از ورود افرادی که تبحر و تجربه در این زمینه ندارند، جداً خودداری کنیم. در حین انجام کار باید حتما از عینک استفاده کنیم تا چشم هایمان در برابر اشعه لیزر و دستگاه های برش آسیب نبیند. علاوه بر عینک، باید از دستکش هم استفاده کنیم.

بسیاری از افراد فقط زمانی که با دستگاه های برشکاری لیزر کار کنند، آن را تمیز می کنند اما این کار اشتباه است زیرا در گذشت زمان دستگاه خراب می شود. پس بهتر است هر روز دستگاه برشکاری لیزر را تمیز کنیم.